Od objevení kávy před několika sty let pěstování, zpracování úrody, a také formy a tradice spotřeba kávy prodělala velké změny. Dlouhodobá poptávka po tomto výrobku z něj učinila co do významnosti druhý produkt na trhu hned po ropě. Obchod s kávou přináší v celosvětovém měřítku okolo 70 miliard dolarů ročně.

Nejvíce ceněným druhem na světovém trhu je Arabika, která patří k dražším druhům kávy na světových trzích. Dnes se hlavní výrobci tohoto druhu nacházejí ve střední Americe, na Karibských ostrovech, v jižní Americe a několik výrobců v Africe. V současné době je trh s kávou na úrovni, kdy poptávka převyšuje nabídku. Oblastí vysokého růstu na trhu zůstává speciální káva. Speciální káva – to je káva, která spadá pod jednu z následujících skupin:

Exotická káva (vzácná podle původu)

Produkt z určité oblasti, země, regionu nebo státu, s jasnými podmínkami pěstování, které se pokládají za vysoce kvalitní a jsou na vyšší cenové úrovni.

Ekologické nebo organické druhy

Pěstují se v přirozeném prostředí, za biologických podmínek bez použití chemických látek, jako jsou pesticidy, fungicidy a v ekologických zónách.

Stinné druhy

Pěstují se ve stínu přirozených lesních zón, setba se koná v chráněných zónách, kde se zachovávájí přírodní podmínky pro život ptáků, hmyzu, zvířat a rostlin. Tato káva se rovněž nazývá "ptačí druh".

Soukromý trh

Tato káva se pěstuje v malých družstvech, kde vzniká jeho certifikace. Zpravidla je cena takové kávy vyšší, než kávy získané tradičním tržním způsobem.

Káva pro labužníky

Tato káva se cení podle velikosti zrn, barvy a organoleptické charakteristiky, které činí takový druh kávy unikátní. Trh zvláštní kávy roste výrazným tempem, zejména druhy pro labužníky, stinné druhy a druhy pěstující se použitím výhradně organických hnojiv.

Základní druhy kávy

Ve světě obchodu se káva dělí na 4 základní kategorie podle kvality:
- měkká kolumbijská káva
- jiné měkké druhy (v této kategorii je Kuba)
- přirozené brazilské
- druhy třídy Robusta